جاذبه های گردشگری استان ایلام

جاذبه های گردشگری استان

بازگشت
 • شهرستان ایلام

  شهرستان ایلام
 • عمارت و قلعه والی

  0
  0
  40
  خيابان پاسداران، جنب اداره كل ميراث فرهنگي
  عمارت و قلعه والی

  عمارت و قلعه والی

  کاخ والي در ضلع شمالي خيابان پاسداران در شهر ايلام در مرکز شهر واقع شده است. اين اثر تاريخي بر روي تپه اي باستاني به نام "چغا ميرِگ" ساخته شده است. بناي مذكور به سال 1326 هـ..ق (1287 خورشیدی) در زمان حكومت محمد علي شاه قاجار و غلام رضا خان والي به اتمام رسيد. وسعت اين قلعه حدود 2500 و مساحت زيربناي آن حدود 1500 متر مربع مي باشد. بنا داراي حياط مركزي بوده كه اماكن مسكوني آن در امتداد سه ضلع شرقي و غربي و شمالي ساخته شده و در ساخت آن از مصالح سنگ و آجر و گچ استفاده شده است. تزیینات آينه كاري و گچ بري در برخي از اتاق ها كاملاًبه کار رفته است.کاخ والي داراي تعداد زيادي اتاق كوچك و بزرگ، تالار،شبستان و پستو و نیز 2 زير زمين در زیر هرکدام از ضلع های شمالی، شرقی و غربی(در مجموع 6 زيرزمين) است. در ساخت اين بنا در پيشاني ديوارها با استفاده از آجرهاي لعاب دار رنگي در طرح های هندسی، تزييناتي صورت گرفته است. بناي مذكور در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و در حال حاضر موزه مردم شناسي در آن قرار دارد.
 • كاخ فلاحتي

  0
  0
  42
  خيابان آيت الله حيدري شهر ایلام
  كاخ فلاحتي

  كاخ فلاحتي

  عمارت كاخ فلاحتي يا كاخ كشاورزي در خيابان آيت الله حيدري (شادآباد) شهر ايلام در باغ كشاورزي يا فلاحتي ساخته شده است. اين بنا مربوط به دوران پهلوي مي باشد كه جهت ساختمان اداري اداره كشاورزي ساخته شده بود و اکنون موزه ی تاریخ کشاورزی استان ایلام در آن قرار دارد. در ساخت بنا از سنگ و آجر و گچ استفاده شده كه ستونهاي منقوش آن به نقوش گياهي و حيواني و انساني، زيبايي خاصي به آن داده است. عمارت كاخ فلاحتي در ميان باغي بزرگ با درختان كهنسالي چون چنار و توت محصور مي باشد.
 • سنگ نوشته ي تنگه قوچعلي

  0
  0
  23
  حاشيه ي شمال شرقي شهر ايلام
  سنگ نوشته ي تنگه قوچعلي

  سنگ نوشته ي تنگه قوچعلي

  در ورودي شهر ايلام بر روي صخره اي از تنگه قوچعلي دو سنگ نبشته مربوط به واليان حسين قلي خان و غلام رضا خان والي پدر و پسر وجود داشت که اکنون در میدانی در روبه روی فضای سبز ارغوان در کنار میدان ارغوان نصب شده است. از این دو يكي به دستور حسين قلي خان و در زمان سلطنت ناصرالدين شاه و ديگري به دست غلام-رضاخان پسر در زمان سلطنت محمدعلي شاه قاجار ساخته شده است. هر دو سنگ نوشته يك متن دارند كه اهم فعاليت هاي حسين قلي خان والي را بر شمرده است. اين سنگ نبشته به خط نستعليق است.
 • دره ييلاقي هفتاو (هفت آب) ميش خاص

  0
  0
  16
  23كيلومتري شرق شهر ايلام
  دره ييلاقي هفتاو (هفت آب) ميش خاص

  دره ييلاقي هفتاو (هفت آب) ميش خاص

  دره پر آب و درخت و مصفای میشخاص از روستای جعفر آباد در فاصله 30 کیلومتری ایلام شروع شده و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ درهم آمیخته اند، ادامه می یابد. درختان گردو، انواع میوه ها، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان، سرچشمه های خروشان چشمه ساران متعدد، نزدیک بودن این دره ییلاقی با تفریح گاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازدیدکنندگان از محل می گردد. در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جاده اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله پنجاو، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است. دره ییلاقی هفتاو میشخاص با باغات و مزارع یکی ار مناطق سرسبز و دیدنی و پر آمد استان ایلام می باشد که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند و در داخل و خارج استان به فروش می رسد و باعث رونق اقتصادی منطقه می گردد.
 • تنگ ارغوان

  0
  1
  17
  3 كيلومتري شمال شرقي ايلام
  تنگ ارغوان

  تنگ ارغوان

  در فاصله 3 كيلومتري شمال شرقي ايلام بعد از میدان ارغوان در مسير تنگه قوچعلي،تنگ ارغوان در مسيری رودخانه اي با شکوفه های زیبای ارغوان، مخصوصا در فصل بهار زيبايي وصف ناپذيري را به طبيعت و جنگل هاي سبز آن ديار بخشيده است و تنوع رنگ آنها چشم هر بيننده اي را به خود خيره مي سازد. اين دره مصفا همواره مورد استفاده مردم استان به منظــــور گذراندن اوقات فراغت و تفريح قرار مي گيرد.
 • كوه قلاقيران

  0
  0
  34
  5 كيلومتري غرب شهر ايلام
  كوه قلاقيران

  كوه قلاقيران

  قلاقیران در 5 كيلومتري غرب شهر ايلام قرار گرفته. اطراف كوه را مناظر كم نظيریهمچون تفرج گاههاي جنگلي ششدار و منجل احاطه كرده و منظره ی زيبايي به وجود آورده است.خود کوه نیز بسته به زاویه ای که به آن نگریسته شود، در شکل های مختلفی رخ می نماید. اين كوه به عنوان نماد شهر ايلام به شمار می آید.
 • شهرستان آبدانان

  شهرستان آبدانان
 • تپه تاریخی پشت قلعه

  0
  0
  31
  3 كيلومتري جنوب آبدانان
  تپه تاریخی پشت قلعه

  تپه تاریخی پشت قلعه

  در 3 کیلومتری جنوب شهر آبدانان در حاشیه غربی روستای پشت قلعه بر روی تپه ای مخروطی و نسبتاً مرتفع بنایی قرار گرفته که به نام پشــــت قلعه آبدانان مشهور می باشد. قلعه تاریخی مربوط به دوران ساسانی و دارای برج وبارویی مدور،بنای شاه نشین و تونل دسترسی به آب می باشد و در ساخت آن از قلوه سنگ و ملات گچ نیم کوب استفاده شده است. بنای مذکور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در حال حاضر جزو طرح های ملی اداره کل میراث استان محسوب می گردد.
 • امامزاده سیدصلاح الدین محمد

  0
  0
  18
  حاشيه جنوبي شهر آبدانان
  امامزاده سیدصلاح الدین محمد

  امامزاده سیدصلاح الدین محمد

  در جنوب آبدانان و در حاشیه ی رودخانه، بنای مذهبی امامزاده سید صلاح الدین محمد از نوادگان امام محمدباقر (ع) واقع شده است. بنای امامزاده مربوط به قرون 7و 8 هـ ق، با پلانی مربعی و به صورت 4 طاقی بنا گردیده است. بر روی این مقبرهگنبدی بزرگ از نوع اورچین (گنبد مخروطی پلکانی) ساخته شده است که ویژگی اصلی بناست. بنای مذکور از مهم ترین بناهای مذهبی استان ایلام و شهرستان آبدانان محسوب می گردد. این اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
 • دریاچه دوقلوی سیاه گاو

  0
  2
  32
  8 كيلومتري بخش سراب باغ و حاشيه غربي روستاي سياه گاو
  دریاچه دوقلوی سیاه گاو

  دریاچه دوقلوی سیاه گاو

  دریاچه دوقلوی سیاه گاو در فاصله 8 کیلومتری مرکز بخش سراب باغ آبدانان واقع شده است. اطراف این دریاچه را دشتها و کوه های نسبتاً مرتفعی فرا گرفته است. جلوه های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است و گلزارهای حاشیه دریاچه و پرندگان وحشی آن، گردشگاه جالب توجهی را به وجود آورده اند. دو دریاچه زیبا به وسیله کانالی طبیعی به عرض 5/1 متر و عمق یک متر و به طول 8 متر به هم مرتبط هستند. این دو دریاچه دارای آبی زلال هستند به طوری که می توان تا عمق 3 متری آنرا که شبیه آکواریومی پر از ماهی می باشد مشاهده کرد.
 • شهرستان ایوان

  شهرستان ایوان
 • آتشکده سیاهگِل

  0
  0
  26
  روستای سیاهگل19 کیلومتری غرب ایوان
  آتشکده سیاهگِل

  آتشکده سیاهگِل

  آتشکده سیاهگِل تنها آتشکده تقریبا سالم استان ایلام می باشد. این اثر تاریخی در روستای سیاهگل از توابع شهرستان ایوان و در حاشیه رودخانه کَنگیر ساخته شده است.بنای آتشکده در مسیر راهی باستانی قرار گرفته که آثاری چون قلعه، محوطه و بناهای تاریخی در فواصل دور و نزدیک آن به چشم می خورد.این آتشکده از قلوه سنگ و گچ نیم کوب ساخته شده است. بنای مذکور در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و مربوط به دوران ساسانی و متعاقباً قرون اولیه اسلامی می باشد و چند فصل کار مرمتی و حفاظتی بر روی آن صورت گرفته است.
 • طاق شیرین و فرهاد

  0
  0
  30
  منطقه کوشک 25 کیلومتری غرب ایوان
  طاق شیرین و فرهاد

  طاق شیرین و فرهاد

  طاق سنگی شیرین و فرهاد در تنگه زیبا و طبیعی کوشک در بخش غربی سرچشمه رودخانه دایمی کوشک قرار گرفته است. طاق شیرین و فرهاد بنایی است که در ساخت آن از سنگ های حجیم و بزرگ حجاری شده استفاده گردیده که به صورت خشکه چین روی هم قرار داده شده اند. ورودی بنا در سمت شرق بنا و رو به رودخانه واقع شده است.پشت بام پلکانی و سبک معماری منحصر به فرد بنا و جاذبه های طبیعی تنگه از ویژگی های آن محسوب می شوند. بنای مذکور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 • شهرستان بدره

  شهرستان بدره
 • دره ییلاقی کلم

  0
  0
  32
  روستای کلم، 60 کیلومتری ایلام
  دره ییلاقی کلم

  دره ییلاقی کلم

  این دره زیبا و سرسبز ییلاقی در روستای نمونه گردشگری کلم واقع شده است. فاصله این دره زیبا از شهر ایلام 60 کیلومتر است و دارای انواع باغات میوه و رودخانه¬های فصلی و دایمی می¬باشد به گونه ای که جنگل و باغ و خانه های روستایی آن به هم آمیخته اند.
 • مقبره جابر انصاری

  0
  0
  16
  روستای جابر- کلم
  مقبره جابر انصاری

  مقبره جابر انصاری

  در دوازده كيلومتري شمال شهر بدره و در بين كوه هاي «مِله ريته» و «چال مي» در روستايي به نام جابر زيارتگاهي قديمي وجود دارد. اين زيارتگاه در نزديكي يكي از راه هاي باستاني واقع شده است. دره اي كه بين دو كوه گچي مذكور مي گذرد داراي آبي شور است، انتهاي دره مقبره اي را در خود جاي داده است كه به بقعه ی جابر معروف است.طایفه ای از ساکنین بدره معتقدند که صاحب مقبره جابر بن عبدالله انصاری است. بعضی نیز مدعی هستند که ممکن است «جابر بن حیان» باشد.که هر روایتی صحیح نمی باشد.
 • تنگه زرانگوش

  0
  0
  14
  جاده ی ایلام-بدره
  تنگه زرانگوش

  تنگه زرانگوش

  تنگه ی زرانگوش دارای طبیعتی بسیار زیبا با درختان کهن و حیات وحش است.ارتفاع این تنگه بالغ بر500متر می باشد ودر تمام فصول مخصوصاً بهار و زمستان آب در درون تنگه جاری است. این تنگه دارای دو اشکفت یا غار دوقلو است و بقعه ی امازاده بابازید در نزدیکی آن جای دارد. این تنگه در مسیر بدره به دره شهر قرار دارد.
 • روستای زید

  0
  0
  15
  روستای گردشگری زید - بدره
  روستای زید

  روستای زید

  روستای«زید» از توابع شهرستان بدره است و دارای دره های بسیار بزرگ و شگرفیاست.انبارهای تاریخی گندم در دل صخره های بزرگ کهتاکنون به طور کامل شناسایی نشده انداز جذابیت های این روستاست. این روستا به دلیل وجود "امامزاده تاریخی زید بن علی" ایننام را به خود گرفته است. این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است و از گذشته تاکنون جایگاه بالایی نزد مردم داشته است.
 • تنگه رازیانه

  0
  0
  28
  جاده ی ایلام-بدره
  تنگه رازیانه

  تنگه رازیانه

  تنگه ی زیبای رازیانه در دامنه ی کبیرکوه در جاده ی ایلام-بدره واقع شده است. در درون تنگه رودی فصلی جریان دارد که درزیباترین بخش از مسیر عبور خود، دره ای پر پیچ وخم و نسبتاً عمیق و آبکند در دل سنگ های رسوبی ایجاد کرده است. جلوتر از دره گداری وجود دارد که با گذشتن از آن به جنگل های بلوط و سایه سار صخرهها می توان راه یافت. تنگه ی رازیانه در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 • شهرستان چرداول

  شهرستان چرداول
 • قلعه تاریخی خرم کوه

  0
  0
  16
  مشرف بر روستای گردشگری سنگ سفید
  قلعه تاریخی خرم کوه

  قلعه تاریخی خرم کوه

  این بنای تاریخی در ارتفاع 500 متری کوه خِرمه مشرف بر ورودی تنگ قیر و در فاصله 2 کیلومتری روستـــای هــــدف گردشگری سنگ سفید قرار گرفته است. این اثر باستانی بر لبه پرتگاهی مخوف با استفاده از قلوه-سنگ و ساروج ساخته شده که مشرف بر قسمت های غربی وجنوبی بخش مرکزی چرداول می باشد.
 • روستای سنگ سفید

  0
  0
  16
  روستای گردشگری سنگ سفید
  روستای سنگ سفید

  روستای سنگ سفید

  روستای سنگ سفید در بخش مرکزی شهرستان چرداول واقع شده است، آب و هوای دره ای و معتدل دارد و رودخانه چناره از وسط آن می گذرد. خرم کوه در جنوب-غربی و کوهبان هزار در شمال شرقی وتنگ منصوری در شمال شرقی آن منطقه واقع شده است. وجود کوه ها، رودخانه ها، تنگ منصوری، پوشش گیاهی مناسب و گیاهان دارویی، حیات وحش، قلعه های باستانی، شهر تاریخی تنگ قیر و ده ها اثر تاریخی دیگر از جاذبه-های آن می باشند که نظر بازدید کنندگان را به سوی خود جلب می نمایند.
 • قلعه سام

  0
  0
  16
  روستای چم بور، بخش مرکزی
  قلعه سام

  قلعه سام

  قلعه سام در روستای چم بور از توابع بخش مرکزی شهرستان چرداول قرار دارد. قدمت این قلعه به عهد ساسانیان می رسد و بر فراز یکی از کوه های پیرامون روستای بنا شده که کوه مزبور نیز به نام سام معروف شده است. در قسمت جنوب غربی قلعه، آثار آتشکده ایچهارطاقی دیده می شود که گویا در زمان تسلط عرب ها به صورت مسجد درآمده است. در کنار قلعه درخت های چنار کهنسال با قدمتی حدود 500 سال وجود دارد. علاوه بر آنها چشمه های آب گوارا و همچنین ریشه درخت عود که در اعیاد و جشن ها برای خوشبو ساختن محیط سوزانده می شود، یافت شده است.
 • پل کر و دیَت (پسر و دختر)

  0
  0
  7
  20 کیلومتری شهرک توحید هلیلان
  پل کر و دیَت (پسر و دختر)

  پل کر و دیَت (پسر و دختر)

  این پل تاریخی که قدمت آن به دوره ی ساسانی می رسد در روستای چم بور از توابع چرداول واقع شده است.از این پل تنها دو طاق باقی مانده است و به نظر می رسد در گذشته لرستان را به کرمانشاه وصل می کرده است.
 • تپه های کِز آباد

  0
  0
  8
  بخش هلیلان - شمال شرقی شهرستان چرداول
  تپه های کِز آباد

  تپه های کِز آباد

  این تپه ها در بخش هلیلان در شمال شرقی شهرستان چرداول واقع شده است. کز آباد از دو تپه بزرگ و کوچک تشکیل شده است. در قسمت شرقی تپه بزرگ، آثاری از کوزه شکسته های نقش دار با قدمت بیش از سه هزار سال همچنین آثاری از سنگ های بزرگ تراشیده و نتراشیده به دست آمده است.
 • روستا و آتشکده موشکان

  0
  0
  9
  5 کیلومتری شهر سرابله
  روستا و آتشکده موشکان

  روستا و آتشکده موشکان

  روستای موشکان و آتشکده اش در بخش مرکزی شهرستان چرداول در منطقه ای میان کوهی قرار گرفته و آب و هوای معتدل خشک دارد. رودخانه چرداول از نزدیکی روستا می گذرد، کوه خِرمه در 2 کیلومتری شمال شرق و کوه لِنه در 3 کیلومتری غرب روستا قرار دارد. وجود رودخانه، کوه ها، پوشش گیاهی و حیات وحش از جاذبه های طبیعی و مهم روستای موشکان به شمار می رود. همچنین در این روستا زیارتگاهی به نام امامزاده قاسم وجود دارد.
 • تنگه تیر ( زردلان هلیلان)

  0
  1
  16
  زردلان هلیلان، 50 کیلومتری شهر توحید
  تنگه تیر ( زردلان هلیلان)

  تنگه تیر ( زردلان هلیلان)

  در فاصله 50 کیلومتری از شهر توحید هلیلان، در منطقه زیبای زردلان در قسمت شرق هلیلان، تنگه ای چشم نواز و دل انگیز قرار دارد که به آن تنگه تیر می گویند. تنگه تیر مشرف بر رودخانه سیمره و در مسیر جاده ارتباطی پیاز آباد و پیامن به چنار آباد قرار دارد. در واقع این تنگه به صورت مسیری میانبر، منطقه زردلان شماره 1 (گرمسیر) را به زردلان شماره 2 (سردسیر) وصل می کند. تنگه تیر طبیعتی بکر و رویایی و منظره ای شگرف دارد. در میان تنگه رودخانه سیمره واقع است و در دو طرف آن کوههایی سربرافراشته، همچون دیوارهایی آهنین، جلوه ی زیبایی به منطقه بخشیده است. روبه روی آن در سمت جنوب رودخانه و در تقاطع با این تنگه، تنگه ای زیبا معروف به «تنگه شیزر» قرار دارد که استخر ماهیگیری و مجتمع خدمات گردشگری واقع در این محل به جذابیت های این منطقه افزوده است. صخره های بلند و بسیار زیبای واقع در دو سوی تنگه با پوشش گیاهی جنگل بلوط، پرواز و نغمه خوانی پرندگان کمیاب منطقه که در لابه لای صخره های کوهستان آشیانه دارند و جاده زیبای مشرف بر منظره رودخانه سیمره از زیبایی های این تنگه اند. تنگه تیر طبیعتی بسیار زیبا و جذاب برای گشت و گذار و ماهیگیری و تفرج و گردشگری است.
 • شهرستان دره شهر

  شهرستان دره شهر
 • شهر تاريخي سيمره

  0
  0
  23
  حاشيه جنوب شرقي شهر
  شهر تاريخي سيمره

  شهر تاريخي سيمره

  شهر تاريخي سيمره در حاشيه جنوب شرقي شهر كنوني دره شهر واقع شده است. اين اثر تاريخي كه بزرگترين محوطه تاريخي سطح استان به شمار می آید بالغ بر 200 هكتار وسعت داردو جزو اولين آثار ثبت شده در فهرست آثار ملي كشور مي باشد. محوطه مذكور طبق مطالعات و كاوش هاي انجام گرفته متعلق به دوره ی ساســـــاني و قرون اوليه اسلامي است. اين شهر تاريخي احتمالاً بر اثر وقوع زلزله اي به سال 334 هـ. ق تخريب و خالي از سكنه گرديده است. تا كنون 9 فصل كاوش باستان شناختي در اين محوطه تاريخي صورت گرفته است. گچ بريهاي نفيس و منحصر به فرد با نقوش گل و گياه در محل بناي موسوم به مسجد بناي حكومتي و بنای موسوم به خانه اربابي و ظروف سفالي منقوش و ساده از جمله مهمترين كشفيات باستان شناسان در اين شهر تاريخي مي باشد.
 • قلعه پوراشرف

  0
  0
  19
  7 كيلومتري شرق شهر دره شهر
  قلعه پوراشرف

  قلعه پوراشرف

  قلعه پوراشرف در روستاي شيخ مكان، مكاني در 7 كيلومتري شرق شهر دره شهر واقع شده. بناي مذكور توسط سيد محمد خان پوراشرف ملقب به اشرف العشاير در سال 1330 هـ. ق (حدود 1291 خورشیدی) در زمان سلطنت احمد شاه قاجار بنا گذاشته شده است. اين بنا در دو طبـــــقه و داراي پلان مربع با 5 برجك نگهباني مي باشد. بناي پوراشرف در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده و كار مرمت و بازسازي آن در حال انجام مي¬باشد.
 • پل تاريخي گاوميشان

  0
  0
  22
  بر روي رودخانه سيمره
  پل تاريخي گاوميشان

  پل تاريخي گاوميشان

  پل تاريخي گاوميشان در منطقه اي موسوم به گاوميشان که بعد از تلاقي رودخانه هاي كشكان و سيمره در مرز میان ايلام و لرستان قرار دارد، بر روي رودخانه سيمره در شهرستان دره شهر واقع شده است. اين پل بزرگ با پنج چشمه عظيم و مرتفع دارای طول 175 متر و عرض گذر 8/20 متر است و با استفاده از قلوه سنگ و آجر و ملات گچ نيمه كوب ساخته شده است. در پايه هاي اصلي آن نیز بلوكهاي سنگي بزرگ کار رفته است. پل گاوميشان مربوط به دوران ساساني بوده و در زمان قاجاريه (خاندان والي)مورد مرمت و بازسازي قرار گرفته است. بناي مذكور در فهرست آثار ملي كشور نيز به ثبت رسيده است.
 • قلعه مير غلام

  0
  0
  15
  پنج كيلومتري غرب شهر دره شهر
  قلعه مير غلام

  قلعه مير غلام

  در روستاي مهدي آباد (هاشم آباد سابق) در پنج كيلومتري غرب شهر دره شهر واقع شده است. بناي قلعه توسط ميرغلام هاشمي به سال 1303 خورشیدی و در دره زيبا و ديدني سيكان در حاشيه رودخانه اي به همين نام ساخته شده است. ميرغلام يكي از واليان مير در دره شهر در دوران پهلوي بوده است. قلعه مير غلام در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
 • بناي چهارطاقي

  0
  0
  9
  جنوب شرقي شهر دره شهر، روستاي سرخ آباد
  بناي چهارطاقي

  بناي چهارطاقي

  چهارطاقي سرخ آباد در حاشيه ي جنوبي شهر دره شهر در روستاي سرخ آباد در محلي موسوم به تنوره سرخ گچي واقع شده است. اين بنا بر روي آثاري مربوط به قرون اوليه اسلامي ساخته شده است. برنامه ی مرمتي این بنا به پايان رسيده است و در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
 • تنگه بهرام چوبينه

  0
  0
  23
  12 كيلومتري شرق شهر دره شهر
  تنگه بهرام چوبينه

  تنگه بهرام چوبينه

  این تنگه در 12 كيلومتري شرق شهر دره شهر در مسير دره شهر به پل دختر و در ميان تنگه اي عظيم و صخره اي منشعب از پا دامنه ارتفاعات كبيركوه قرار گرفته است. در داخل اين تنگه مجموعه اي از اماكن مسكوني، بناي شاه نشين، حوضچه هاي سنگي برای ذخیره ی آب و برج و باروي جنوبي و شمالي تنگه وجود دارد كه زيبايي اين محيط طبيعي را دو چندان نموده است. مجموعه ی مذكور به بهرام چوبينه سپهبد پرآوازه ی دوران ساساني (درگذشته ی 591 میلادی)نسبت داده می شود. اين اثر تاريخي در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است. تنگه بهرام چوبينه از زيباترين مكانهاي توريستي موجود در استان مي باشد.
 • سراب دره شهر

  0
  0
  15
  شهرستان دره شهر
  سراب دره شهر

  سراب دره شهر

  پارک سراب دره شهر زیباترین پارک شهر و داراي چشمه هاي آب شيرين است كه آب شرب شهرستان دره شهر را تامين مي كند. چشمه ی جوشان سراب دارای آبگير وسيعي استكه در دهانه تنگه ساختهشده و دارای قایق برای استفاده ی گردشگران است.
 • شهرستان سیروان

  شهرستان سیروان
 • شهر باستانی سیروان (شیروان)

  0
  1
  27
  شمال شرقی شهرستان ایلام
  شهر باستانی سیروان (شیروان)

  شهر باستانی سیروان (شیروان)

  شهر باستانی سیروان (شیروان) در شمال شرقی شهرستان ایلام قرارگرفته است.سیروان با سابقه درخشان تمدن تاریخی یکی از غنی ترین مناطق باستانی است.این شهر مرکز استان (خوَرَّه در پارسی میانه) ماسبَذان، استان شمالی تشکیل دهنده ی ایلام کنونی در زمان ساسانیان است. سیروان در منطقه سراب کَلان امروزی قرار دارد و ساختمان های مسقف در آن تا امروز نیز قابل مشاهده می¬شود. خرابه های سیروان یکیاز کامل ترین بازمانده های یک شهر ساسانی به شمار می آید، دیوار منازل عموماًقطور و از سنگ و ملاط آهکی فوق العاده محکم ساخته شده¬اند. در میان خرابه های شهر سیروان بازمانده بنایی عظیم موسوم به قصر انوشیروان وجود دارد. در قسمتی از این بنا راهرو بسیار تنگی وجود دارد که به یک اتاق گنبدی مانند زیرزمینیمنتهی می شود، جایی کهبه دخمه یا قبر انوشیروان معروف است. این شهر بر سر راه باستانی هگمتانه و شوش واقع شده بود و در جای جای آن از جمله پایین تر از روستای سراب کلان در تپه معروف توبره ریز،آثار باستانی و تپه های تاریخی و قلعه های نظامی وجود دارد.
 • امامزاده عباس

  0
  0
  24
  روستای عباس آباد بخش مرکزی شهرستان سیروان
  امامزاده عباس

  امامزاده عباس

  این امامزاده در روستای عباس آباد بخش مرکزی شهرستان سیروان قرار دارد. امامزاده عباساز نوادگان امام زین العابدین(ع) است. بنای آن بر روی تپه ای تقریباً بلند و مشرف به آبادی عباس آباد و رودخانه ی بزرگ سراب کلان قرار دارد و هم اکنون یکی از زیارتگاه های مردم منطقه محسوب می¬گردد.
 • شهرستان دهلران

  شهرستان دهلران
 • شهرستان ملکشاهی

  شهرستان ملکشاهی
 • شهرستان مهران

  شهرستان مهران